Osoby z ubytek słuchu przejawiają trudności ze słyszeniem dźwięków prezentowanych na normalnym poziomie (głośności).
Jedna na pięć osób na świecie doświadcza jakiejś postaci ubytku słuchu. Nasza zdolność słyszenia zmienia się wraz z wiekiem: około 1 na 10 osób doświadcza utraty słuchu w wieku 60 lat oraz aż 6 na 10 osób w wieku 90 lat*
Jakie są objawy ubytku słuchu?
Co powoduje utratę słuchu?
Większość ubytków słuchu spowodowana jest uszkodzeniem komórek rzęsatych w uchu wewnętrznym (w ślimaku). Te maleńkie komórki włoskowate wykrywają fale dźwiękowe. Wraz z wiekiem ślimak często staje się mniej wrażliwy na dźwięki, w skutek czego nasz słuch się pogarsza.
W innych przypadkach utrata słuchu może wynikać z długotrwałego narażenia na głośne dźwięki, czynników genetycznych, urazów fizycznych, chorób lub infekcji.
Jakie problemy może powodować ubytek słuchu?
Ponieważ ubytek słuchu utrudnia komunikację z innymi osobami, powoduje on zazwyczaj ograniczenia aktywności społecznej. Może to wpływać negatywnie na ogólną jakość życia i prowadzić do izolacji.
Ubytek słuchu często stanowi problem pogarszający się wraz z wiekiem. Ponieważ ubytek słuchu utrudnia kontakty towarzyskie, osoby niedosłyszące mogą wycofywać się z pewnych aktywności, co może prowadzić do samotności. Z tych powodów im wcześniej ubytek słuchu zostanie wykryty i skorygowany, tym lepiej.
Rodzaje ubytku słuchu
Niedosłuch odbiorczy
Jest to najczęstszy rodzaj ubytku słuchu, który występuje w przypadku uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. W większości przypadków jest on trwały.
1. Nerw słuchowy
2. Ucho wewnętrzne
Przewodzeniowy ubytek słuchu
Gdy dźwięk nie może przedostać się z ucha zewnętrznego do ucha wewnętrznego, mamy do czynienia z przewodzeniowym ubytkiem słuchu. Może to być spowodowane blokadą mechaniczną, taką jak np. infekcja lub woskowina uszna. Może również wynikać z uszkodzenia błony bębenkowej lub kosteczek słuchowych w uchu środkowym. W wielu przypadkach można ją leczyć farmakologicznie.
1. Ucho zewnętrzne
2. Ucho środkowe
Mieszany ubytek słuchu
Z tym typem niedosłuchu mamy do czynienia wtedy, gdy zarówno odbiorczy, jak i przewodzeniowy ubytek słuchu występują jednocześnie w tym samym uchu. Wyleczenie komponentu przewodzącego może pomóc w zmniejszeniu ubytku słuchu, ale niedosłuch odbiorczy najprawdopodobniej pozostanie.
1. Ślimak